Regulaarne aku testimine aitab ennetada ootamatuid probleeme ja pikendada aku eluiga. Kui kahtled oma aku seisundis, pöördu professionaali poole, kes saab teha põhjalikuma diagnostika. Ära unusta, et õigeaegne hooldus ja regulaarne kontroll hoiavad su auto töökorras ja sõidud turvalised.

Auto aku on üks olulisemaid komponente, mis tagab sõiduki nõuetekohase toimimise. Seetõttu on oluline teada, kuidas aku seisundit testida, et vältida teel ootamatuid üllatusi. Siin on lihtne juhend, mis aitab sul oma auto akut testida ja hinnata selle seisukorda.

1. Alusta aku visuaalsest kontrollist. Vaata üle aku korpus, et tuvastada pragusid või lekkeid. Kontrolli ka klemmide korrosiooni. Kui märkad korrosiooni, puhasta klemmid hoolikalt. Samuti veendu, et klemmid on kindlalt kinnitatud.

2. Pinge mõõtmine on lihtne viis aku seisundi hindamiseks. Kasuta selleks multimeetrit. Ühenda multimeeter aku pluss- ja miinusklemmide külge. Heas seisukorras 12-voldise aku pinge peaks olema üle 12,6 volti, kui mootor on välja lülitatud. Kui pinge on alla 12,4 volti, võib aku vajada laadimist või asendamist.

3. Järgmine samm on käivitamistesti, mis näitab, kui hästi aku suudab käivitamisel vajalikku energiat anda. Selle testi saab teha spetsiaalse seadmega, mida nimetatakse aku koormustesteriks. Tester rakendab akule lühiajalist koormust ja mõõdab, kuidas pinge käitub. Kui pinge langeb alla 9,6 volti, võib see viidata nõrgale akule.

4. Kui sul on hooldatav aku, kontrolli elektrolüüdi taset ja tihedust. Elektrolüüdi tase peaks olema tootja poolt määratud piirides. Tiheduse kontrollimiseks kasuta hüdromeetrit. Normaalne tihedus peaks olema vahemikus 1,215 kuni 1,300 sõltuvalt temperatuurist.